Karch Kiraly je bio jedan od najboljih igrača odbojke svih vremena. Neki od vas , koji su stariji, se sigurno sećaju ovog igrača.Bio je Olimpijski prvak u odbojci ,a i Olimpijski prvak u odbojci na pesku .Kao mali gledao sam njegove utakmice na videu i divio mu se. Ovo su ,po njemu, deset važnih stvari koje je naučio od nastupa na Olimpijadama. Ovih 10 stvari su sama srž bavljenja timskim sportom. Možda će vam pomoći da budete još bolji. Meni su pomogle.
1. Budite ponosni na svoju pripremljenost, Kad pogledam unazad kroz vreme, mogu da kažem da sam uradio sve što je u mojoj moći da budem najbolje moje izdanje za Olimpijske igre – i za većinu utakmica koje sam igrao. U odbojci u sali, mi smo trenirali ili se takmičili oko 50 nedelja godišnje, a putovali smo oko 200 dana godišnje, igrajući protiv najboljih protivnika. Ako saberete sve skokve koje smo napravili tokom samo jednog dana treninga, preskočili smo ukupno duplo visinu Empajer stejt bildinga( ukupno oko 800m).
Kada sam igrao odbojku na pesku i osvojio zlatnu medalju u paru sa Kentom Steffesom 1996.god u Atlanti, na Olimpijskim igrama, oboje smo trenirali tokom cele godine snagu, brzinu i gipkost , odigrali preko 25 turnira , ponekad smo trenirali i obučeni po kiši na plaži, kad nije bilo žive duše .
2.Ne moraju svi tvoji saigrači biti tvoji najbolji prijatelji. Bilo je trenutaka kada članovi našeg tima, koji je 1984. godine osvojio Olimpijsko zlato, nisu razgovarali jedni sa drugima van terena, ali smo uvek bili ujedinjeni u našem zajedničkoj želji za medaljom. Ne razmišljaj o sitnim razlikama ili neslaganjima. Usredsredi se na zajednički cilj.
3.Neka te pobedi samo protivnik, a ne ti sam sebe . Kontroliši loptu u igri. Previše grešaka će te ubiti, bez obzira da li je to utakmica na Olimpijskim igrama ili utakmica u juniorskoj ligi. Ključ , po meni za sve tri naše zlatne medalje bio je „dobro odigravanje“ – čineći dobro odigravanje,pa još jedno dobro odigravanje ,pa još jedno i još jedno…Ovo je primoralo protivnike da znaju da nas mogu pobediti samo ako odigraju fantastično. Ako uspeju, bravo za njih! Kapa dole i čestitamo na tome. Ne postoji ništa gore od osećaja da znate da ste mogli pobediti da niste pravili toliko grešaka i dali toliko jeftinih i lakih poena.
4.Ne diraj lava dok spava. Nemojte izazivati svoje protivnike sitnim dobacivanjima toku igre. Sećam se da je Kubanska muška ekipa je bila veoma jaka i veoma opasan tim koji je mogao pobediti sve protivnike na kugli zemaljskoj. Međutim, oni su bili poznati po vikanju i vrisci ispod mreže, koje nam je samo još više davala motiva da izvučemo ono najbolje iz nas i da ih pobedimo.
5. Nema ništa lepše od idealnog prijema servisa. Ključ za uspeh našeg olimpijskog tima u 1980 bila je naša sposobnost da odlično primamo servis i dajemo savršene lopte za našeg tehničara. Godine 1984. Aldis Berzins i ja smo bili dva osnovna primača u timu , a 1988. Bob Ctvrtlik i ja smo bili zaduženi za prijem . Pobedjivali smo u bitci izmedju nas i servera protivnika i tako lako pravili promenu. Pritisak, koji smo pravili našim dobrim prijemima je naterao mnoge protivnike da se predaju i da ih pobedimo.
6. Servis na meč lopti. Erik Sato je bio jedan od naših najkorisnijih igrača u Seulu 1988. On je dobio nekoliko utakmica za nas, servirajući kvalitetan, ne iz sve snage, skok servis na meč lopti , uključujući i onaj servis za Olimpijsko zlato u utakmici sa Sovjetskim Savezom 1988. u Seulu.
7. „Ako ne napreduješ , onda nazaduješ.“ Ovo je citat Mary Dunphyja, dugogodišnjeg trenera Pepperdine muške reprezentacije i našeg olimpijskog tima iz 1988. Kada malo razmislite o tome, ova izjava potpuno ima smisla. Ako ste zadovoljni da budete na istom nivou, vi ste ustvari sve gori , jer drugi igrači naporno rade na poboljšanju svoje igre i postaju sve bolji. Dakle, u odnosu na one oko vas, vi postajete lošiji, ako ne napredujete stalno. Bez obzira koliko ste dobri, nemojte biti zadovoljni. Što si bolji, sve je teže napredovati, ali izazovi u životu donose napredak.Uvek.
8.„Treniraj kao da je takmičenje i takmiči se kao da si na treningu .“ Nisam siguran ko je ovo rekao, ali pokušao sam da se pridržavam ovog moto-a kroz moju odbojkašku karijeru. Ako na treningu daš sve od sebe, onda ćeš na utakmici imati samopouzdanje u najbitnijim momentima, bilo da se radi o utakmici na Olimpijadi ili školskom takmičenju.
9. Pomozi tvojim saigračima da igraju bolje – neka oni budu kao zvezde tima. Nije bitno koliko ti dobro igraš, samo zajedno možete uspeti. Zapamti, ne radi se o meni, radi se o nama. Da bi pobedili utakmicu, potreban je timski rad, a ako radiš sve što je u tvojoj moći da saigrači igraju bolje, nagrada će biti mnogo veća nego ako se usredsrediš samo na individualna postignuća.
10.„Što je teža utakmica, sladja je pobeda “ Tomas Pejn, 1776. U svakoj od tri Olimpijade na kojima sam učestvovao, bilo je momenata koji su testirali našu odlučnost do krajnjih granica. Upravo te utakmice su sećanja koja su mi najdraža. Plus, da je lako osvojiti Olimpijadu, svako bi osvojio Olimpijsku zlatnu medalju, i ona ne bi imala nikakvu vrednost. Suočavanje sa teškim preprekama čini te jačim, i to ne važi samo za Olimpijadu, nego i za svakodnevni život. To važi i za klupske utakmice ili utakmice školskog prvenstva. Šta god da je, uvek daj sve od sebe. Na taj način nećeš nikad žaliti, bez obzira na ishod.
preuzeto sa www.coachrey.com