Možda vam se desilo da igrate meč protiv prvoplasiranog tima ili se takmičite protiv sportiste koji je bolje rangiran. Možda ste već gubili od takvih u prošlosti?
Mozak voli da predvidja i razmišlja o mogućim ishodima pa ste tako u mislima možda već pobedili ili pak izgubili. Zamišljate kako proslavljate pobedu i čujete pohvale sa svih strana ili možda razmišljate o negativnim komentarima nakon što ste meč izgubili.
Pre nego što se upustite u predvidjanje rezultata odgovorite sebi na par pitanja:
Da li rezultat zavisi od ranga ili od prikazane igre na terenu ?
Šta znači činjenica da ste od tog protivnika izgubili pre godinu dana, 3 meseca ili čak juče i kako je to povezano sa današnjim mečom ?
Umesto da nagadjate kakav će biti rezultat, podsetite se koju bi taktiku mogli primeniti da iskoristite protivnikove slabosti i koje su sve dobre strane u vašoj igri i kako ih možete iskoristiti na meču.
Ukoliko ste trener uvek, uvek i uvek insistirajte na kvalitetu prikazane igre i NIKAKO na rezultatu meča.
Podsećajte svog takmičara na njegove dobre strane i kako da iskoristi slabe tačke protivnika bez obzira ko je i koliko je “velik” u realnosti ili na papiru.
Pre nedelju dana održao sam predavanje o mentalnoj pripremi jednom odbojkaškom klubu koji je narednu utakmicu igrao sa prvoplasiranim timom sa tabele. Jedno od postavljenih pitanja pri kraju predavanja je bilo kako da ih pobedimo kad su oni prvoplasirani ?
Jedna tehnika koja može biti korisna i vama kada igrate protiv bolje plasiranih od sebe, pogotovo ako imaju neko „zvučno“ ime, je da protivnika nazovete drugim izmišljenim imenom koje vam deluje mnogo slabije. Iz iskustva mi se pokazalo korisnim da se imena koriste u deminutivu i budu smešna zato što to još više umanjuje pritisak na sportistu ili tim. Tako da bolje rangiranog protivnika od sebe možete nazvati: cvetići, medvedići, Miki Maus, žabice, teletabisi i slično. Budite kreativni sa imenima!
Izbegavajte ružna, negativna i uvredljiva imena zato što vam takva imena samo odvlače energiju.
Ova ekipa je odabrala da nazove svog prvoplasiranog protivnika – bubamarice. Kada su pobedili sa 3:2 poslali su mi poruku sledeće sadržine: “Na utakmici protiv prvaka lige, koje smo nazvali bubamarice, iskoristili smo ono što smo čuli na predavanju, tajm aute smo koristili da pravilno dišemo, bile smo pozitivne čitav meč bez obzira na trenutni rezultat i na servisu nismo razmišljale o budućnosti nego o onome šta se dešava u tom trenutku (kako podbaciti loptu, kako postaviti ruku, prim. autora) i mogu Vam reći da su danas servisi po paraleli doneli čitav niz poena. Na kraju smo zajedno proslavili veliku pobedu nad prvakom lige od 3:2, hvala Vam.“
Ako želite da prisustvujete radionici na kojoj ćete otkriti još tehnika za postizanje boljih rezultata u igri, zaista uživate na takmičenjima i kako pomoći timu da pokaže sav svoj potencijal možete iskoristiti priliku već u nedelju 5. Marta u Beogradu.
Srećno na takmičenju i budite mentalno jaki